21 maja 2020 roku w Sali Senatu Uniwersytetu Opolskiego odbyło się podpisanie porozumienia między rektorem Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Markiem Masnykiem a rektorem Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu dr hab. Tomaszem Halskim dokumentujące włączenie PMWSZ do Uniwersytetu Opolskiego. W uroczystości udział wzięli m.in. Wojciech Murdzek – ówczesny minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz Jarosław Gowin – były wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, orędownik połączenia obu uczelni w celu optymalizacji kształcenia studentów na kierunkach medycznych oraz prowadzenia innowacyjnych badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Blisko pięcioletnie negocjacje usankcjonowane zostały formalnie wydaniem Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 21 maja 2020 roku o włączeniu 15 lipca 2020 r. Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu do Uniwersytetu Opolskiego.
PMWSZ w Opolu, zachowując swoją lokację, budynki, wyposażenie naukowe i dydaktyczne, kadrę i studentów pięciu kierunków: pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, kosmetologii i dietetyki, rozpoczęła funkcjonowanie, zgodnie z nowym statutem UO i regulaminem organizacyjnym, jako Collegium Salutis Humanae, czyli Instytut i Wydział Nauk o Zdrowiu.
PMWSZ w Opolu, jedyna w Polsce państwowa wyższa szkoła zawodowa o profilu medycznym, powstała 15 maja 2003 roku. Pierwszym rektorem (do 2012 roku) był prof. Andrzej Steciwko. Na początku XXI w. władze prężnie rozwijającego się województwa opolskiego skupiły się na wzmocnieniu potencjału naukowo-dydaktycznego regionu.
W panoramie uczelni wyższych brakowało bowiem uczelni medycznej, kształcącej najpierw średni personel medyczny, a po rozwinięciu kadry dydaktycznej i naukowej, uczelni, która mogłaby kształcić wyższe kadry medyczne. W ciągu 17. lat działalności PMWSZ faktycznie tak się stało, zaczynając od dwóch kierunków licencjackich, szkoła w 2020 r. prowadziła pięć kierunków kształcenia zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim.
W pierwszych latach działalności PMWSZ, w czasie organizacji bazy dydaktycznej, kadry akademickiej i zaplecza administracyjnego nowej uczelni, w mniejszym stopniu koncentrowano się na prowadzeniu lokalnych badań naukowych. W 2013 roku działalność badawcza została wpisana, uchwałą senatu, do strategii rozwoju uczelni. Prawdziwa ewolucja naukowa, która nastąpiła po okresie decyzyjnym, spowodowała, że w roku 2017 PMWSZ gotowa była po raz pierwszy, dobrowolnie, wziąć udział w ministerialnej ewaluacji działalności naukowej przedstawiając do recenzji dorobek naukowy z lat 2013-2016. Wynik oceny eksperckiej potwierdził wysoką jakość efektów czteroletnich działań – kategoria naukowa A dla Wydziału Fizjoterapii (dyscyplina nauki medyczne). W celu wzmocnienia profesjonalizacji działań naukowych w 2017 r. w strukturze uczelni utworzono Sekcję Nauki jako organizacyjne zaplecze ewaluacji nauki w dyscyplinach naukowych, w 2018 roku, w wyniku kontynuowanych rozmów z Uniwersytetem Opolskim o połączeniu obu uczelni, wskazano dyscyplinę nauki o zdrowiu jako dyscyplinę ewaluacyjną, zakupiono sprzęt i aparaturę badawczą dla fizjoterapeutów, wyposażono laboratorium biomedyczne.
W 2019 roku powołano Instytut Naukowy na czele z prof. dr hab. Henrykiem Kozłowskim, wybitnym uczonym o światowej renomie, twórcą chemii bionieorganicznej w Polsce, który wraz ze swoim zespołem zainicjował w PMWSZ nowatorskie badania podstawowe w zakresie chemii medycznej. Zespół otrzymał dwa istotne granty naukowe NCN: w 2018 r., finansowany w ramach konkursu SONATA 14: Oddziaływanie jonów żelaza z białkiem szoku cieplnego B1, kierownik projektu dr Agnieszka Szebesczyk oraz w 2020 r., finansowany w ramach konkursu OPUS 19 Termodynamika oddziaływań betakoronawirusów z receptorami komórek ludzkich, kierownik projektu dr hab. Danuta Witkowska.
Instytut Nauk o Zdrowiu UO, ponownie pod kierunkiem prof. dr hab. Henryka Kozłowskiego, 15 lipca 2020 r. płynnie przejął zaplecze badawcze i techniczne, pracowników badawczo-dydaktycznych i prowadzone w Instytucie Naukowym PMWSZ w dyscyplinie nauki o zdrowiu, często zaawansowane, badania naukowe określając nowe priorytety badawcze, związane m.in. z obligatoryjnymi kryteriami ewaluacji działalności naukowej w ramach dyscypliny w odniesieniu do misji, wizji oraz standardów badawczych uczelni akademickiej – Uniwersytetu Opolskiego.
31 grudnia 2021 roku zakończył się okres i proces przekazywania danych o dokonaniach naukowych do oceny działalności naukowej w ramach dyscyplin przez Komisję Ewaluacji Nauki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. INoZ przekazał ekspertom dorobek wypracowany zarówno w PMWSZ w Opolu, jak i w Uniwersytecie Opolskim. Publikacje w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych z dyscypliny nauki o zdrowiu, wyniki finansowe projektowe i komercjalizacji badań w zakresie chemii medycznej, opisy przypadków egzemplifikujące w sposób jednoznaczny wpływ wyników sztandarowych badań Instytutu z zakresu fizjoprofilaktyki na otoczenie społeczne i gospodarcze.
Eksperci w 2022 roku przyznali kategorię naukową A dyscyplinie nauki o zdrowiu w Uniwersytecie Opolskim. Tym samym Uniwersytet uzyskał prawa doktoryzowania i habilitowania w naukach o zdrowiu umożliwiając Instytutowi – po raz pierwszy – włączenie pracowników w proces nadawania stopni naukowych w macierzystej uczelni.
Misją Instytutu Nauk o Zdrowiu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w szczególności w dyscyplinie nauki o zdrowiu, opracowanie ich wyników do publikacji lub wdrożenia w praktyce oraz kształcenie nowego pokolenia pracowników nauki specjalizujących się w badaniach w szeroko rozumianej dyscyplinie nauki o zdrowiu. Cechą szczególną jest interdyscyplinarność badań w zakresie nauk o zdrowiu, rozumianych jako wiedza na temat zdrowia i choroby, różnych procesów biochemicznych związanych z funkcjonowaniem organizmu ludzkiego, jak również zastosowanie tej wiedzy do identyfikacji obszarów badawczych ukierunkowanych na rozwiązanie zdrowotnych problemów cywilizacyjnych i perspektywicznie na poprawę zdrowia populacyjnego.
Instytut Nauk o Zdrowiu
ul. Katowicka 68
45-061 Opole
tel. +48 77 44 23 510,
e-mail: inoz@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382